Lectie indreptarea


Unitatea de învăţământ : SAM Vetrisoaia
Jud. Vaslui
Profesor: Roman Vergil
Clasa: a IX-a
Data: 21.10.2010

 

 

 

PROIECT DE LECŢIE


Modulul : M III – TEHNOLOGII GENERALE  MECANICE
Lectia: INDREPTAREA
Scopul lecţiei: Asimilare de noi cunoştinţe
Tipul lecţiei: mixta
Unitatea de competenţă : Lăcătuşărie generală


Competente specifice
CS1 – Recunoaşte operaţiile de lăcătuşerie
CS2 – Execută operaţii de lăcătuşerie pregătitoare

1.      COMPETENŢE DERIVATE :
CD1 – Definirea trasării
CD2 – Clasificarea trasării
CD3 – Clasificarea instrumentelor şi dispozitivelor utilizate la trasare
CD4 – Prezentarea dispozitivelor pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului
CD5 – Prezentarea instrumentelor de trasare
CD6 – Prezentarea instrumentelor ajutătoare

CRITERII DE PERFORMANŢĂ :
            C1:a)Identificarea SDV-urilor şi utilajelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie
                  b)Recunoaşterea operaţiilor de lăcătuşerie,a condiţiilor organizatorice necesare efectuării acestora
                  c)Selectarea sculelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie
            C2:a)Selectarea semifabricatelor , SDV-urilor şi utilajelor necesare efectuării operaţiilor pregătitoare

STRATEGII DIDACTICE

1. Metode didactice: dialogul, conversaţia euristică, explicaţia ştiinţifică, observarea dirijată, analiza comparativă, exerciţiul.
2. Mijloace de învăţământ: manuale, fisa de lucru. videoproiector
3. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate individuală.


Nr.
crt.
ETAPELE LECŢIEI
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII
TIMP
RESURSE
EVALUARE
ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ DE PROFESOR
ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ DE ELEVI
METODE
MIJLOACE
1.
Organizarea clasei
- salutul, scurtă conversaţie de acomodare, verificarea prezenţei, anunţarea activităţii ce urmează a se desfăşura.

- răspund solicitărilor profesorului.

activitate frontală
2’

-conversaţia
- dialogul
condiţiile materiale şi ambientale din cabinetul de specialitate

Observaţia curentă sistematică
2.
Verificarea cunoştinţelor din lecţia precedentă

- verifică nivelul de cunoştinţe dobândite în lecţia anterioară prin adresarea următoarelor întrebări:
 ce este îndreptarea
-cum se clasifică îndreptarea
-care sunt sculele şi utilajele folosite la îndreptare
-care sunt tehnologiile de îndreptare studiate
-în ce constă controlul îndreptării
-care sunt măsurile de
protecţie a muncii la
 îndreptare


- îşi concentrează atenţia asupra activităţii din clasă.
-ascultă întrebările , îşi formulează răspunsurile şi participă la dialogul iniţiat de profesor
-completează eventualele răspunsuri formulate greşit sau incomplet de colegi
Sunt atenţi la completările făcute de profesor


activitate frontală









activitate
individuală
activitate frontală
10’


- conversaţia euristică

- problematizarea

- analiza comparativă

-observaţia dirijată

- exerciţiul

explicaţia


Manualul
fisa de lucru

Examinare orală

Observaţia curentă sistematică

Investigaţia



Examinare scrisă
Observare sistematică











3.









Transmiterea/ asimilarea noilor cunoştinţe

- captează interesul elevilor pentru lecţia nouă.
- anunţă titlul lecţiei şi obiectivele urmărite.
-Defineşte trasarea
-Clasifică trasarea,ajutat de elevi
-Clasifică instrumentele şi dispozitive-le folosite la trasare
-Împarte fişele de lucru
-Prezintă dispozitive-le pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului
-Prezintă instrumentele de trasare
-Prezintă instrumentele ajutătoare folosite la trasare




 sunt atenţi la noţiunile predate;
redescoperă conduşi de profesor cunoştinţe dobândite la alte discipline;
- iau notiţe.
- urmăresc prezentarea profesorului
- colaborează cu profesorul , analizeaza  sculele, dispozitivele si utilajele folosite la indreptare
precum si tehnologia indreptarii manuale si mecanice.





activitate frontală activitate frontală
25’

-conversaţia
-observarea dirijată
-învăţarea prin descoperire
-explicaţia

-studiu de caz
-problematizarea
 caiete de notiţe
manualul
fisa de lucru
videoproiector
Examinare orală
Observaţia curentă sistematiă a elevilor Investigaţia

4.

Fixarea şi consolidarea conţinuturilor predate.
Realizarea conexiunii inverse


-distribuie fisele de lucru
- verifică prin întrebări frontale modul de receptare a noilor cunoştinţe

- rezolva fisele de lucru

- se concentrează şi răspund la întrebări



activitate frontală
10’

dialogul
conversaţia
explicaţia
observarea dirijată

caiete de notiţe
 manual
fisa de lucru

Examinare orală
Investigaţia
Observarea curentă sistematică
5.
Încheierea activităţii

- comunică rezultatele asupra fiselor de lucru
- face aprecieri asupra lecţiei.
- evidenţiază elevii activi
acordă note, le motivează şi consultă clasa privind justeţea aprecierilor


- sunt atenţi la aprecierile profesorului şi aşteaptă cu nerăbdare notele
- îşi manifestă deschis şi liber părerea



activitate frontală
3’



expunerea
explicaţia
conversaţia



 caiete de notiţe

 catalog


Observaţia curentă sistematică a elevilor

Investigaţia


Numele elevului:.............................................
Clasa:...............

FISA DE LUCRU

Trasarea metalelor

1.Din notiunile prezentate mai jos,subliniati caracteristicile operatiei de trasare a
metalelor:
  1.  Posibilitate redusa  de a se obtine  rebuturi;
  2. nivelul de pregatire profesionala poate fi scazut;
  3. reduce consumul de metal;
  4. adaosurile de prelucrare sunt mai mici;
  5. inlatura deformatiile permanente.
2.Identificati dispozitivele utilizate la trasare si precizati in mod corespunzator destinatia lor:











 



3.Identificati sculele de mai jos si precizati caracteristicile tehnice:


 


4.Asezati in ordine corespunzatoare operatiile pregatitoare in vederea trasarii suprafetelor









acoperirea suprafetei cu emulsie de creta
 

indreptarea
 




 










curatarea de oxizi-decaparea
 

curatarea de grasimi-degresarea
 




 










trasarea propriu-zisa
 

alegerea suprafetei de buna calitate
 






masurarea dimensiunilor de gabarit
 

stabilirea ordinei la tarsare
 




 









Numele.............
Prenumele..............
Test de evaluare
I . Identificati raspunsul corect:
1. Îndreptarea se poate realiza :
   a) mecanic şi termic;  b) manual si mecanic;  c) manual şi prin electroeroziune.
2.  Presa mecanică este : a) un dispozitiv; b) o sculă ; c) un utilaj
3. Placa de îndreptat se confecţionează din : a) fontă ; b) oţel ; c) aluminiu.
4. Barele cu diametru peste 40 mm se îndreaptă cu : a) ciocanul ; b) placa de îndreptat ;
     c) presa.
II. Completaţi spaţiile libere :
 1. Tablele bombate la centru se îndreaptă cu lovituri de ciocan aplicate de la………..tablei spre …………., iar tablele deformate pe margini prin lovituri de la …………. spre………….
2. Îndreptarea sârmelor se face prin tragerea sârmei printre……………………din lemn , fixate în menghină sau peste o ……………cilindrică , prinsa în menghină.
3. Maşinile de îndreptat cu cilindri sunt folosite la îndreptarea ………………………., iar masinile de îndreptat cu role pentru îndreptarea ………………….     ,    …………….şi ………………cu diametre între 40-80 mm.
4. Controul rectilinităţii se execută cu …………..de verificare prin metoda fantei de …………

III. Enumeraţi două măsuri de protecţie a muncii la îndreptare
Timp de lucru 10 min.
Punctaj: I - 20 puncte
              II- 20 puncte
              III – 20 puncte
            40 puncte din oficiu